Úvod > Aktuality > Rozhovor se zdravotní sestrou mobilního hospice

Rozhovor se zdravotní sestrou mobilního hospice

Rozhovor se zdravotní sestrou Bc. Annou Vendlbergerovou vám přináší možnost nahlédnout do zákulisí běžné služby v mobilním hospici. Paní Anna Vendlbergerová je nejen zdravotní sestrou, ale také sociální pracovnicí a krizovým interventem. Je matkou 3 dětí.

Otázka: Když se řekne zdravotní sestra, většina lidí si určitě vybaví sestřičku oblečenou v bílém, která pracuje v nemocnici nebo u zubaře, ale já mám před sebou zdravotní sestřičku, pracující v mobilním hospici oblečenou v běžném oblečení. Aničko, jak se odlišuje práce zdravotní sestry v nemocnici a mobilním hospici?

Bc. Anna Vendlbergerová: Odlišuje se nejen tím oblečením, že člověk může být v civilu, ale liší se hlavně tím prostředím, což znamená, že nemocný je ve vlastním prostředí, je DOMA, kde se cítí BEZPEČNĚ, a na rozdíl od nemocnice, kde leží s dalšími pacienty, tak tam se z mého pohledu necítí tolik bezpečně. Zdravotní sestřička v nemocnici má na starosti několik pacientů, musí mezi ně rozdělit svou práci, ale když jsme doma u nemocného, tak jsme tam pouze PRO NĚJ, PRO JEHO POTŘEBY a RODINU.

Otázka: Můžeš nám popsat, jak vypadá pracovní den zdravotní sestry v mobilním hospici?

Bc. Anna Vendlbergerová: Když přijdu ráno do kanceláře, převezmu si službou, zjistím, co je nového, podívám se, jaký je plán pro návštěvy s lékařkou a potom zavolám všem klientům, abych zjistila, co potřebují, jak se mají, jak proběhla noc a jestli nepotřebují něco dovézt. Potom se „jedou“ plánované návštěvy a sesterské návštěvy podle potřeby.

Otázka: Co všechno vozí zdravotní sestra v autě?

Bc. Anna Vendlbergerová: Všechno. Zdravotní sestřička tam vozí své věci, máme zdravotní brašnu, ampulárium, plus to, co potřebují klienti dovézt (zdravotnický materiál, pomůcky). Musí tam být všechno, abychom byli schopni reagovat na jejich potřeby. Je tam oxygenátor, odsávačka, základní pleny, podložky, různé pomůcky na injekce, cévkování a na převazy. Vše doplňujeme průběžně podle potřeby.

Otázka: Už jsi někdy dostala otázku, jak to můžeš dělat?

Bc. Anna Vendlbergerová: Ano, dostávám jí docela často. Dostávám jí od našich klientů, ale také od známých a přátel.

Otázka: A jak to můžeš tedy dělat?

Bc. Anna Vendlbergerová: Na to vždy odpovídám způsobem, že každý něco dělá. Já bych nemohla dělat kuchařku, protože neumím vařit, nemohla bych dělat učitelku, protože na to nemám trpělivost. Každý prostě dělá nějakou práci.

Otázka: Je něco, co je pro tebe v práci zdravotní sestry v mobilním hospici opravdu těžké?

Bc. Anna Vendlbergerová: O tom jsem dlouho přemýšlela, nejtěžší je pro mě jezdit v zimě. Dlouhé přejezdy v zimě, kdy je to počasí nevyzpytatelné, v noci, když padá sníh. To bych řekla, že je pro mě opravdu nejtěžší.

Otázka: V mobilním hospici vstupujeme do intimního prostoru rodin, navíc v situaci, kdy prožívají velkou bolest. Lze v takové situaci zůstat profesionálem?

Bc. Anna Vendlbergerová: Ano, myslím si, že to je základ, být profesionálem. Nenechat se vtáhnout do té emoční stránky prožívání těžké situace. Ty city tam samozřejmě také probíhají, soucítím s nimi, ale nemůžu plakat stejně tak, jako oni.

Otázka: Vybavíš si nějakou humornou situaci z práce v hospici?

Bc. Anna Vendlbergerová: Ano, těch humorných situací je několik, ale ani jedna není publikovatelná.

Otázka: Jaký je tvůj impuls, motor nebo důvod, proč vykonáváš práci zdravotní sestry v Hospici Sv. Jiří?

Bc. Anna Vendlbergerová: Když jsem nastoupila jako zdravotní sestra do nemocnice, tak mi vždycky vadilo, jak lidé umírají mezi ostatními, že nemají žádné INTIMNÍ prostředí, nikdo tam s nimi není, jsou SAMI. Impulzem je to, když vidím odcházet člověka, který je obklopený rodinou a ten člověk odchází SMÍŘENÝ a SPOKOJENÝ.

Moc děkuji za rozhovor za tvou práci v hospici.

Odkaz na videorozhovor: https://youtu.be/pUhNyceaEVI