Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Služby > Svépomocné skupiny

Svépomocné skupiny

V Hospici Sv. Jiří jsme si vědomi toho, jak náročné chvíle mohou prožívat lidé, kteří o někoho pečují, nebo jim někdo blízký zemřel. Myslíme také na děti, které v rodině, ve škole, nebo mezi kamarády, prožívají situaci spojenou s úmrtím blízkého člověka, svým vlastním specifickým způsobem. Jsme přesvědčeni, že jednou z možností, jak pomoci, je vytvořit prostor, ve kterém si lidé, propojeni svou zkušeností, mohou vzájemně pomáhat a podporovat se. Členové takové svépomocné skupiny pomoc dostávají a zároveň ji poskytují.

V Hospici Sv. Jiří nově vznikly svépomocné skupiny zaměřené na tři oblasti.

1. První skupinou jsou pozůstalí dospělí. Cílem je umožnit jim, aby se mohli podělit o své pocity, emoce, myšlenky, o svou zkušenost s umíráním, s tím, co prožívali bezprostředně po smrti blízkého, jak se vyrovnávají se zármutkem v běhu dní, co pomáhá, nebo naopak nepomáhá. Lidé, kteří se nacházejí v různých fázích truchlení, si vzájemně dodávají naději. Mohou nacházet pomoc při hledání dalších cest životem. Také mají možnost potkat se s lidmi, kteří jim rozumí a nebýt
na truchlení sami.

 

2. Druhou skupinou jsou pozůstalé děti. Ač bychom chtěli, aby děti zažívaly jen radost a cítily se bezstarostně, ani jim se nevyhýbají náročné situace. Jednou z takových je i ztráta blízkého. Přístup dospělých je v takových situacích klíčový, proto nabízíme podporu školním kolektivům, pedagogickým sborům, nebo jiným pomáhajícím profesím, kteří chtějí být připraveni na situace související s umíráním a smrtí, nebo takovou situací právě procházejí.

Poskytujeme pomoc pedagogům, kteří chtějí lépe porozumět, jak pracovat s tématem smrti ve třídním kolektivu, a to jak preventivně, tak i v akutním případě. Snažíme se jim pomoci v komunikaci s rodiči, třídou nebo žákem, který je postižen ztrátou. Nabízíme rady, co mohou udělat okamžitě, co za týden, a jak zacházet s pietou a vzpomínáním v průběhu delšího období. Cílem je učit děti přemýšlet o důležitých aspektech života tak, aby jednou samy mohly poskytnout pomoc nebo jednoduše být přítomny v těžkých chvílích.

Pokud mají učitelé otázky nebo obavy týkající se smrti a žalu, jsme připraveni vést rozhovoryve třídách na toto téma
a sdílet své vlastní zkušenosti.Nabízíme setkání s třídními kolektivy ve formě diskusí a přednášek na téma ztráty a smutku. Je důležité si uvědomit, že smrti nelze uniknout, a každý člověk zpracovává smutek jinak. Snažíme se nabídnout návod, jak poskytnout pomoc nebo jednoduše být tam pro spolužáka, zatímco zvládáme své vlastní pocity a emoce. V tomto uvědomění doufáme, že podpoříme děti, ať už preventivně nebo v akutní situaci.

Jsme ochotni sestavit semináře na míru organizacím nebo pomocným profesím, které se se ztrátou možná setkávají zřídka, ale mají otázky a chtějí být připraveni na situace, kterým se nikdo z nás nevyhne. Tyto situace mohou zahrnovat vážné nemoci, postupný strach ze smrti nebo naopak náhlé a neočekávané úmrtí. Jak pomoci a podpořit své klienty, jejich děti a jak zvládat vlastní emoce, je téma, o kterém jsme připraveni diskutovat a sdílet své zkušenosti.

 

3. Třetí skupina vznikla pro pečující. Každý, kdo se o někoho stará, si uvědomuje, jak je to fyzicky, psychicky i finančně náročné. Někdo teprve pečovat začal, neví, kam se obrátit o radu, jaké má možnosti. Prožívá strach, jestli je v jeho silách vše zvládnout a přemýšlí, jak se bude péče vyvíjet. Jiný člověk naopak pečuje dlouho, mnoho věcí se možná podařilo,
ale může se cítit unavený, nemá dostatek času na sebe, má pocit, že jeho péči nikdo neocení. Ve svépomocné skupině si mohou lidé předávat své zkušenosti, informace i naději. Členové skupiny se mohou potkat s lidmi, kteří jim rozumí a mají pochopení pro to, co prožívají.

 

Informace ke svépomocným skupinám:

Setkání se konají 1× za 3 měsíce. Přesné termíny jsou vždy zveřejňovány na internetových stránkách a sociálních sítích Hospice Sv. Jiří, nebo se je dozvíte na telefonním čísle +420 739 341 089

Setkávání svépomocných skupin organizuje psycholožka, sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé Hospice Sv. Jiří.

Obvykle se jedná o skupinu do 10 lidí.

Setkání svépomocných skupin probíhá zdarma, vždy je připraveno malé pohoštění.

Je možné přijít jen jednou, nebo přicházet opakovaně.

Na setkání je možné mluvit, ale také jen mlčet, poslouchat a nechat se inspirovat.

 

Termíny svépomocných skupin: 

  • svépomocná skupina pro pozůstalé 26. 1. 2024 - 16,00-17,30 (adresa konání: Karlova 17, Cheb)
  • svépomocná skupina pro pečující    13. 2. 2024 - 16,00-17,30 (adresa konání: Karlova 17, Cheb)
  • svépomocná skupina pro pozůstalé 22. 3. 2024 - 16,00-17,30 (adresa konání: Mostecká 398, Otovice, Karlovy Vary)
  • svépomocná skupina pro pozůstalé 26. 4. 2024 - 16,00-17,30 (adresa konání: Karlova 17, Cheb)
  • svépomocná skupina pro pečující    21. 5. 2024 - 16,00-17,30 (adresa konání: Karlova 17, Cheb)
  • svépomocná skupina pro pozůstalé   7. 6. 2024 - 16,00-17,30 (adresa konání: Husova 16, Mariánské Lázně)

 

Realizace svépomocných skupin je podpořena NADACÍ ČEZ https://www.nadacecez.cz/
a projektem ČSOB pomáhá regionům https://csobpomaharegionum.csob.cz/detail-projektu/1955-svepomocne-skupiny-pro-pecujici-a-pozustale

 CCF_000218_page-0001.jpg