Dnešní rozhovor je věnován poradenství pro pozůstalé, které Hospic Sv. Jiří poskytuje v rámci sociálního poradenství. Věnuje se mu paní Renata Pelikánová, která pracuje v hospici od roku 2014 na pozici vrchní sestry. Vystudovala SŠ zdravotnickou a absolvovala mnoho vzdělávacích kurzů, které jí kvalifikují k tomu, aby mohla zastávat funkci poradkyně pro pozůstalé. Je maminkou dvou dětí a šťastnou babičkou dvou vnoučat.
Otázka: Renčo, součástí odborného sociálního poradenství Hospice Sv. Jiří je i poradenství pro pozůstalé. Mohla bys nám říct, pro koho je poradenství určeno, kdo se může obrátit na poradnu pro pozůstalé?
Renata Pelikánová: Určitě. Naše poradenství je určeno pro lidi, kteří pečovali o umírajícího nebo jim někdo náhle či očekávaně zemřel. Nemusí to být ani člen rodiny. Dále to mohou být lidé, kteří potřebují informace týkající se úmrtí, pohřbu, jeho organizace nebo si potřebují promluvit o svých pocitech v souvislosti se smrtí blízkého člověka, nebo si dělá starost o jiného truchlícího člověka a neví, jak k němu má přistupovat, neví, jak s ním má mluvit.
Otázka: Nadaci EP Corporate Group vděčíme za možnost nabídnout služby poradny i veřejnosti, čili lidem kteří nemají vazbu na služby mobilního hospice. Co konkrétně v rámci poradny pozůstalým nabízíme?
Renata Pelikánová: Všem lidem, kteří k nám přijdou, nabízíme v rámci poradny především OTEVŘENOST. Otevřenost v otázkách týkajících se úmrtí, když si neví rady a potřebují pomoc, když potřebují sdílet své pocity. Naše poradna není určená jenom pro klienty Hospice Sv. Jiří, ale i pro lidi z široké veřejnosti. My jim dále nabízíme ČAS, který je určený výhradně pro ně, nabízíme jim prostor, kdy mohou otevřeně promluvit o zármutku, o jejich trápeních a o pocitech. Dále jim nabízíme možnost poskytnout jim poradenství ANONYMNĚ. To znamená, že nemusí přijít osobně, ale stačí, když zavolají nebo napíšou email. V naší poradně zaručujeme všem MLČENLIVOST, kterou jsme vázáni.
Otázka: V České republice existuje Asociace pro pozůstalé, která má na svých webových stránkách kontakty na poradce v rámci celé České republiky. Hospic Sv. Jiří je jedním z vyznačených míst na této mapě pomoci pro pozůstalé. Jak se člověk může stát poradcem pro pozůstalé?
Renata Pelikánová: Poradcem pro pozůstalé se člověk může stát po absolvování akreditovaného kurzu, který najde pod Asociací poradců pro pozůstalé, který vede paní doktorka Naděžda Šmaténková.
Otázka: O jakých tématech pozůstalí nejčastěji mluví? V čem potřebují podporu poradce?
Renata Pelikánová: Lidé, kteří k nám přicházejí, potřebují sdílet své pocity, své zármutky, svoje obavy a potřebují především SDÍLET svou bolest.
Otázka: Kdybych potřebovala využít tvé služby jako poradkyně pro pozůstalé, zajímalo by mě, kolik služba stojí a jak se k ní dostanu. Komu mám zavolat, kam mám přijít?
Renata Pelikánová: Naše služba se poskytuje zdarma a kontakt na nás lidé zjistí jednoduše z našich internetových stránek. Zde najdou veškeré potřebné kontakty, které mohou využít. Mohou využít telefonický kontakt, napsat email nebo mohou navštívit naši kancelář v Písečné ulici.
Děkujeme za rozhovor.
Odkaz na videorozhovor: https://www.youtube.com/watch?v=qYXX9wO5ZQM
Poradenství pro pozůstalé je poskytováno i díky finanční podpoře Nadace EP Corporate Group https://www.nadaceepcg.cz/s/o-nadaci.