Úvodní stránkaAktualityZprávy → Lidé darovali neziskovkám téměř dva miliony korun. Další dva přidá Era

Lidé darovali neziskovkám téměř dva miliony korun. Další dva přidá Era

Více než čtvrt roku soutěžilo 60 neziskových organizací z celé České republiky o podporu veřejnosti v programu Era pomáhá regionům. V lednu se příspěvky drobných dárců sečetly – vybralo se přes 1,7 milionu korun, další dva miliony organizacím přidá Era. Z toho téměř 430 tisíc získaly tři veřejně prospěšné projekty na Chebsku.

„Potvrdilo se, že lidé se aktivně zajímají o dění v regionech, kde žijí, a zajímavé projekty jsou ochotni podpořit i finančně. Největší podporu veřejnosti získal projekt Hospice Sv. Jiří z Chebu, na nějž se vybralo více než čtvrt milionu korun. Dalším čtyřem neziskovým organizacím se povedlo vybrat částku přesahující sto tisíc. To považujeme za obrovský úspěch," říká Jitka Švejcarová, manažerka společenské odpovědnosti Ery.

Do programu Era pomáhá regionům se letos přihlásilo 222 projektů, 60 z nich bojovalo v hlavní fázi soutěže ve 20 regionech o příspěvky od veřejnosti.

Dohromady se od drobných dárců vybralo přes 1,7 milionu korun, Era přidá regionálním neziskovým organizacím další dva miliony. V každém z regionů rozdělí Era sto tisíc korun mezi tři nejúspěšnější projekty, klíčem je přitom částka, kterou se neziskovým organizacím podařilo získat během soutěže. Kdo si rozdělí peníze na Karlovarsku.

Na Chebsku zvítězil projekt Důstojné umírání v rodinném prostředí Hospice Sv. Jiří, který získal od veřejnosti absolutně nejvyšší podporu z celé republiky. Podařilo se na něj vybrat 253 039 korun. Na konto projektu přibude ještě dalších 45 tisíc korun od Ery.

Druhou příčku obsadil projekt Doprava dětí z vyloučených lokalit do školky, který do soutěže přihlásila obecně prospěšná společnost Český západ. Částka 105 tisíc korun, kterou projekt díky příspěvkům veřejnosti a Ery získal, bude využita na nákup mikrobusu, který zajistí pravidelnou dopravu dětí z Dobré Vody do školky v Toužimi.

Částku 24 400 korun pak dostane projekt Naučná stezka o koních, stezka mapující vývoj, život a využití koní. Sloužit bude nejen jako prostředek environmentální výchovy pro školy a školky v okolí, ale i jako pracovní příležitost pro věznici Ostrov.

Stezka navazuje na domov pro stará a nemocná zvířata, který stejně jako stezku provozuje občanské sdružení Ostrovský Macík. Cílem projektu je i zapojení místní komunity do dobrovolnické činnosti a vytvoření volnočasové aktivity díky sedm kilometrů dlouhé naučné stezce o koních.

„Projekty na Karlovarsku si tedy rozdělí téměř 430 tisíc korun," říká Jitka Švejcarová. Program Era pomáhá regionům však není jen o penězích. „Projekt vnímáme jako velmi úspěšný, nejen kvůli finančnímu přínosu, který je pro regionální neziskovky mnohdy klíčový, ale také z pohledu oživení komunitního života v mikroregionech," vysvětluje Švejcarová.

Hospic Sv. Jiří

Vítězným projektem se stalo Důstojné umírání v rodinném prostředí Hospice Sv. Jiří v Chebu.Cílem hospice je spoluvytvářet takový zdravotně-sociální systém, který nevyléčitelně nemocným lidem umožní projít procesem umírání bez nesnesitelné bolesti, pokojně a smířeně.

Posláním hospice je poskytovat zdravotní, psychickou, sociální a spirituální podporu umírajícím, aby mohli závěr svého života prožít pokud možno se svými nejbližšími v domácím či domovu podobném prostředí.

A na tento cíl je zaměřen i jejich projekt přihlášený do programu Ery. Jeho naplňování pomáhá celý tým zaměstnanců hospice – lékaři, sestry, sociální pracovnice, psycholog, duchovní, koordinátor a řada školených dobrovolníků.

Zdravotní personál nabízí také poradenství, podporu a pomoc pro rodinu. Aby byla služba dostupná pro všechny potřebné, úhrady od klientů se drží na nejnižší možné částce. Vybrané peníze z projektu půjdou na mzdu zdravotních sester. Mobilní hospic totiž není hrazen ze zdravotních pojišťoven.

Zdroj: http://sdeleni.idnes.cz/…sdeleni.aspx?…

2008 – 2022 © Hospic Sv. Jiří o. p. s. | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: Triakis Webdesign