Úvodní stránkaAktualityZprávy → Kaplani z nemocnic slýchávají smutné příběhy. Přesto nejsou nešťastní

Kaplani z nemocnic slýchávají smutné příběhy. Přesto nejsou nešťastní

Jsou to veselé kopy, tihle nemocniční kaplani. Několikrát do týdne se přitom setkávají s těžce nemocnými, třeba na onkologických odděleních, aby je utěšili a povzbudili. Přesně to zachycují fotografie Filipa Fojtíka. Nově je vystavuje Galerie Ametyst ve Fakultní nemocnici Ostrava. „Musíme se smát a vtipkovat, jinak bychom to nemohli dělat," shodují se kaplani.

V Moravskoslezském kraji jich je devět, čtyři jsou evangelíci, zbytek katolíci. Působí v Ostravě, Karviné, Havířově, Českém Těšíně, Opavě, Novém Jičíně a Třinci.

„Já a Vilém Holáň jsme z Diecéze ostravsko-opavské, Ondřej Prokop je ze Slezské církve evangelické augsburského vyznání," vysvětluje Václav Tomiczek. „Ale aby bylo jasno, všichni jsme kamarádi!" upozorňuje s úsměvem.

Během rozhovoru ještě přicházejí nemocniční kaplan Bohumír Vitásek z Arcidiecéze olomoucké a koordinátorka kaplanů Miriam Prášilová ze Slezské církve evangelické augsburského vyznání. Všichni se dobře znají a navzájem se doplňují.

Za jakými pacienty chodíte nejčastěji?

Prokop: Já chodím za pacienty, kteří jsou po úrazech páteře, a hrozí, že budou mít trvalé následky.

Tomiczek: Já chodím třeba na onkologická oddělení.

Oslovujete je náhodně?

Prokop: Ne, většinou je to po domluvě s nemocničním personálem.

Tomiczek: Nechodíme pokoj po pokoji, ptáme se staniční sestry, za kým jít, kdo si to přeje, ale víte, jak to je – přijdete na pokoj, začnete se bavit s jedním, přidají se další a hned je to o něčem jiném. Povídáme si o různých tématech, o bolesti, utrpení, lidé vědí, že si s nimi chceme hlavně popovídat.

Co od pacientů často slýcháte? Po čem volají nejčastěji, co je trápí?

Prášilová: Chtějí mít člověka, který jim naslouchá a má o ně zájem.

Prokop: Často trpí samotou, úzkostí, strachem z toho, co je čeká.

Vitásek: Dovedete si představit, že byste se z ničeho nic objevila na lůžku a nemohla byste se ani hnout? Člověk má své plány a najednou je v cizím prostředí a je z toho úplně vykolejený. O tom ti lidé potřebují mluvit.

Co přesně jim říkáte?

Prášilová: Na to neexistuje žádný recept.

Holáň: Stačí chytit člověka za ruku a mlčet, naslouchat.

Vitásek: Začínající kaplani třeba tápou, co tomu člověku řeknou. Chtějí být připraveni. Není to vůbec důležité. Často to bývá tak, že přijdete a člověk sám začne.

Jaký je váš pohled na smrt?

Holáň: Je to moment, kdy člověk ukončí určitou fázi života a vstupuje do další. Když o tom pacient není přesvědčený, nesnažím se mu tu myšlenku vnucovat. Od toho tu nejsem.

Prokop: Někteří si myslí, že přinášíme striktně svátost a o něčem je chceme přesvědčovat. Tak to není. Člověka respektujeme, následujeme, nasloucháme mu a doprovázíme ho na jeho cestě.

Vitásek: Jsou to příbuzní, kteří mnohdy hrají hru typu nic se neděje a bude to dobré. Nemocný tu hru hraje s nimi, aby si vzájemně neublížili, ale když pak potká člověka, kterému může říct, jaké byly jeho plány a co potřebuje zařídit, tak je to pro něj vysvobozením. Nejdůležitější je hledat a nacházet radosti v maličkostech, i na nemocničním lůžku.

Jak to snášíte, když jste neustále v kontaktu s nemocnými lidmi?

Vitásek: Vzpomínám si, jak v semináři náš skvělý profesor Standa Novák řekl, když přijdeš za člověkem, dej mu svoje srdce, a když odcházíš, tak si ho vezmi s sebou. Když člověk vypoví svůj životní příběh, tak se mu uleví. Ale kdyby to kaplan nesl s sebou a snažil se to řešit, tak za chvíli vyhoří.

Jak relaxujete?

Prášilová: V přírodě, v divadle, s knížkou nebo s přáteli.

Prokop: Fyzickou prací bez přemýšlení – štípu dříví, zahradničím.

Vitásek: Já zahrádku nemám, ale mám velkou radost. Podařilo se mi udělat ze starého šuplíku polici.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/…-zpravy.aspx?…

2008 – 2022 © Hospic Sv. Jiří o. p. s. | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: Triakis Webdesign