Úvodní stránkaAktualityZprávy → Bude mít Hospic Sv. Jiří smlouvu s pojišťovnou?

Bude mít Hospic Sv. Jiří smlouvu s pojišťovnou?

Vážení podporovatelé hospice,

v minulých dnech jste si mohli přečíst na různých internetových zpravodajstvích, v novinách nebo jste mohli v rádiu slyšet zprávu, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude hradit péči dvaceti mobilním hospicům v ČR, se kterými má uzavřenou smlouvu. Neradujte se prosím předčasně, Hospic Sv. Jiří mezi těmito dvaceti hospici není.

V minulém roce přibyl v sazebníku výkonů kód 926, podle kterého mohou od letošního ledna zdravotní pojišťovny proplácet činnost mobilních hospiců. Tento systém vznikl z výsledků pilotního projektu, který ve tříletém období ověřoval činnost mobilních hospiců v České republice. Vyšla spousta zpráv o tom, že mobilní hospice už nebudou závislé na darech, sbírkách a dalších zdrojích. Situace vypadala nadějně. Ač v současné době nesplňujeme podmínky VZP pro uzavření smluvního vztahu, doufali jsme, že během roku zkusíme projít procesem výběrového řízení a navázat vztahy s pojišťovnami na kód 926, abychom mohli pokrýt alespoň nutné personální navýšení, které vyžaduje pojišťovna (např. 5 sester na plné pracovní úvazky, lékaře na 1,2 úvazku).

Situace se ale změnila. VZP oslovila organizace, které byly v minulém roce v pilotním projektu, aby dál v trochu upraveném režimu pilotu pokračovaly nadále, takže nebudou vykazovat podle nového kódu 926. Tím se stalo, že v ČR bude dvaceti mobilním hospicům proplácena péče o nevyléčitelně nemocné v režimu pilotu, tedy výzkumného projektu mimo systém úhradové vyhlášky.

A co mají dělat ostatní mobilní hospice? Stejně jako náš hospic se mohou pokoušet o navázání smluvního vztahu v režimu úhradové vyhlášky, nikoliv pilotu. Bohužel ale nečekáme velké výsledky. Jak řekl tiskový mluvčí VZP, nepočítá se s masivním rozšířením hrazení této péče. Nedává nám smysl, proč byl vytvořen kód 926 pro proplácení péče nevyléčitelně nemocným, když ho pojišťovny nechtějí nasmlouvávat (dosud ho nemá nikdo) a VZP navíc obchází úhradovou vyhlášku a nabízí znovu pilotní projekt pouze vybraným hospicům.

Prosím naše dárce, podporovatele a dobrovolníky, vydržte prosím v podpoře Hospice Sv. Jiří (s provozovnou v Chebu a v Tachově), protože bez Vás opravdu péči poskytovat nemůžeme.

Děkuji Vám, za tým Hospice Sv. Jiří Alena Votavová

Hospic Sv. Jiří na cestě k větší finanční a personální stabilitě

Chebský mobilní Hospic Sv. Jiří počátkem roku 2020 vstupuje do náročného období vnitřní transformace. Konečně se totiž vyskytla šance část našich nákladů pokrýt z veřejného zdravotního pojištění (podrobněji ZDE). Abychom tuto transformaci zvládli, potřebujeme, paradoxně, v příštím roce O MILION KČ NAVÝŠIT PŘÍJMY z firemních a osobních darů. Jen tak totiž naplníme personální standardy, které musíme pro vstup do systému zdravotního pojištění plnit. A k tomu můžete přispět i vy svým darem spojeným s touto Vánoční výzvou. více

Ministr zdravotnictví, odborná společnost a zástupci pojišťoven podepsali memorandum o paliativní péči