Úvodní stránkaSpolečnostPublicita → Hospic Sv. Jiří na cestě k větší finanční a personální stabilitě

Hospic Sv. Jiří na cestě k větší finanční a personální stabilitě

Od letošního srpna je Hospic Sv. Jiří zapojen do projektu Ministerstva zdravotnictví ČR, který má mobilním hospicům pomoci dostat se do systému zdravotního pojištění. Náš hospic byl do projektu vybrán společně s 8 dalšími mobilními hospici v České republice po náročném vnitřním auditu organizovaném ministerstvem.

Projekt má za cíl podpořit, co už v Chebu od roku 2014 děláme. Ministerstvo chce zvýšit dostupnost péče o umírající a umožnit tak více vážně nemocným lidem zemřít v domácím prostředí v přítomnosti svých blízkých bez nutnosti převozu do nemocničních zařízení.

Součástí projektu je dotace na úhradu dvou úvazků zdravotních sester a 0,7 úvazku lékaře. Do půl roku od zahájení projektu musíme splnit cílové požadavky, které jsou na personální úrovni následující: 5 úvazků zdravotních sester a 1,2 úvazku lékaře.

Protože jsou podmínky projektu totožné s podmínkami pro uzavření smluvních vztahů se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, chceme v roce 2020 zkusit navázat smluvní vztahy s touto i s ostatními zdravotními pojišťovnami. Proto se nyní, na konci roku 2019 a začátkem roku 2020, snažíme získat finanční prostředky na rozšíření zdravotnického tý­mu.

Ty bohužel musíme mít k dispozici ještě dříve, než se nám případně podaří navázat smluvní vztahy s pojišťovnami. Podle zkušeností z jiných hospiců a finančních projekcí pro příští rok je situace taková, že bychom potřebovali pro příští rok získat cca 1 milion korun navíc.

Protože máme nějaké malé rezervy, velmi nám pomůže i to, pokud by se nám nyní do konce roku podařilo z této částky sehnat alespoň polovinu, tedy 500 tisíc korun. Ty by byly použity především na financování úvazků zdravotnického personálu. A to jak pro nové zdravotní sestry a lékaře, které na základě standardů projektu a VZP musíme přijmout, tak na navýšení platů stávajícího personálu. Ty jsou dlouhodobě hluboko pod celostátním průměrem platů ve zdravotnictví a navýšení je nutné pro personální stabilizaci týmu.

Když se nám v nejbližší době podaří uzavřít smluvní vztahy s pojišťovnami, z plateb ze všeobecného zdravotního pojištění nebudou sice náklady na zdravotnický tým a další související služby a administrativu pokryty stoprocentně, ale budeme mít větší finanční jistotu a s ní spojenou větší personální stabilitu, která je pro kvalitní službu mobilního hospice nezbytná. I pak budeme stále částečně závislí na firemních a osobních dárcích a na příspěvcích z dalších zdrojů.

Předem děkujeme za nové dary. A také děkujeme všem, kteří nás již podpořili dříve a ve své podpoře zůstanou věrni.

MOŽNOST PODPOŘIT HOSPIC SV. JIŘÍ: https://www.darujme.cz/projekt/1202378

Hospic Sv. Jiří na cestě k větší finanční a personální stabilitě

Chebský mobilní Hospic Sv. Jiří počátkem roku 2020 vstupuje do náročného období vnitřní transformace. Konečně se totiž vyskytla šance část našich nákladů pokrýt z veřejného zdravotního pojištění (podrobněji ZDE). Abychom tuto transformaci zvládli, potřebujeme, paradoxně, v příštím roce O MILION KČ NAVÝŠIT PŘÍJMY z firemních a osobních darů. Jen tak totiž naplníme personální standardy, které musíme pro vstup do systému zdravotního pojištění plnit. A k tomu můžete přispět i vy svým darem spojeným s touto Vánoční výzvou. více

Ministr zdravotnictví, odborná společnost a zástupci pojišťoven podepsali memorandum o paliativní péči