Hospic sv. Jiří
Obecně prospěšná společnost

„Nepřišli jsme umřít,
ale žít do posledního okamžiku”
motto společnosti

Úvodní stránkaSpolečnostPublicita → Hospic omezuje počet klientů

Hospic omezuje počet klientů

Hospic Sv. Jiří v Chebu musí omezit počet klientů, které najednou obsluhuje. Na rostoucí zájem o své služby, totiž nemá dostatek finančních prostředků. Žádá proto veřejnost, zda by na jeho činnost nemohla přispět, aby více lidí na Chebsku mohlo strávit poslední dny života doma.

O služby Hospice Sv. Jiří je stále větší zájem, protože ale služba zůstává závislá především na darech, nemá hospic prostředky, aby zvýšenému zájmu lidí vyhověl. Musí tak snížit počet obsluhovaných klientů z patnácti na osm.

Vzhledem k tomu, že podpora ze systému veřejného zdravotnictví má být možná až od příštího roku, a to ještě s otazníky, obrací se hospic na jednotlivce, rodiny či firmy, kteří by mohli a chtěli darovat jakoukoli částku. Obdržené peníze budou směřovat na znovurozšíření kapacity hospice.

„Prosíme všechny dobré duše, které mohou darovat i malou částku, aby hospici přispěli, abychom se mohli vrátit k maximální kapacitě klientů," říká Alena Votavová, ředitelka Hospice Sv. Jiří.

Za rok 2016 měl hospic v Chebu 78 klientů, což byl více jak dvojnásobný nárůst oproti roku 2015, kdy šlo o 36 klientů. Bylo tak třeba posílit personál, který se o lidi v posledních dnech života a jejich blízké stará. Od ledna 2017 se pečovatelský tým hospice rozrostl o dvě zdravotní sestry, jednoho lékaře, jednu sociální pracovnici a nově v týmu uvítal fyzioterapeutku.

K 31. 8. 2017 měl hospic v péči 59 klientů, což je další nárůst klientů. S tím došlo k větší spotřebě léků, zdravotnického materiálu a pohonných hmot, protože hospic slouží klientům od Aše po Mariánské Lázně. „Například za materiál a léky jsme od ledna do srpna zaplatili přes 160 000 Kč, pohonné hmoty nás měsíčně vyjdou na 20 000 Kč," vypočítává Alena Votavová.

Většina klientů hospice jsou nízkopříjmové rodiny, které nemají finance na léky a zdravotnický materiál, takže jim hospic potřebné léky a materiál dodával na své náklady. V mnoha případech také odpouštěl poplatky za služby. A to i přesto, že Hospic Sv. Jiří vybírá ve srovnání s dalšími hospici nízké poplatky – klienti platí 150 korun jen za dny, kdy jim byla poskytnuta služba. Jinde se většinou platí paušálně i za dny, ve kterých služba poskytnuta nebyla a hradí se i zdravotnické pomůcky a potřeby.

„Nechceme dělat z hospice VIP službu. Umírání doma nemá být privilegium, ale dostupná možnost pro ty, kteří si ji vyberou," vysvětluje Alena Votavová. V tuto chvíli tak činí poplatky za služby dvě procenta příjmů hospice.

Lidé v Česku přitom chtějí umírat převážně doma. Podle výzkumu neziskové organizace Cesty domů chce 78 procent lidí dožít v domácím prostředí. V současné době však lidé umírají nejvíce na akutním lůžku v nemocnici, v domovech pro seniory nebo v léčebnách dlouhodobě nemocných. Hospic se nejčastěji stará o onkologické pacienty, kde je k důstojnému umírání doma asistence odborného personálu nutná.

Zlepšení finanční situace nemusí přinést ani start roku 2018, od kterého mají být služby mobilních hospiců zahrnuty ministerstvem zdravotnictví do systému hrazené péče. K získání peněz z veřejných prostředků totiž budou hospice potřebovat spolupráci krajů a pojišťoven, a ta je zatím nejistá. Podrobnější informace najdete v textu Zdravotnického deníku. http://www.zdravotnickydenik.cz/…usi-bojovat/

Možnosti podpory hospice:

  • Jednorázový příspěvek na transparentní účet (2000653844/2010) ve Fio bance
  • Darujme.cz https://www.darujme.cz/darovat/932
  • Klub přátel hospice – Klub je společenstvím individuálních dárců, kteří se zavázali k podpoře Hospice  částkou ve výši alespoň 100 Kč za měsíc (nebo 1200 Kč za rok) http://www.hospiccheb.cz/…ka-do-klubu/
  • Účast na benefiční akci
  • 22. až 24. 9. 2017 – Salming tour de hospic
  • 28. 9. 2017 – PALIACUP 2017, golfový turnaj v Lubech
  • 30. 9. 2017 – Koncert v chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních
  • 18. až 19. 11. 2017 – Františkolázeňská 24hodinovka pro Hospic Sv. Jiří

POMOZTE NÁM POMÁHAT

Přihlásit se do Klubu
Darovat převodem
Dozvědět se více

Darovat rychle

Salming Tour de Hospic

Salming Tour de Hospic – trojitá dávka běhu – trojitá dávka pomoci druhým i sobě více

Divadelní představení „Oskar a růžová paní“

12. 9. 2018 se v Západočeském divadle v Chebu uskutečnilo benefiční divadelní představení „Oskar a růžová paní“ v podání herců Jana Sklenáře a Martiny Eliášové. více

náhled tisku | vytisknout | nahoru

2008 – 2018 © Hospic Sv. Jiří o. p. s. | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: Triakis Webdesign