Hospic sv. Jiří
Obecně prospěšná společnost

„Nepřišli jsme umřít,
ale žít do posledního okamžiku”
motto společnosti

Úvodní stránkaAktualityAkce → Průvodce smrtelníka

Průvodce smrtelníka

O své práci a knize Průvodce smrtelníka, která získala cenu Objev roku Magnesia Litera 2017, bude hovořit Mgr. Ondřej Nezbeda společně s pracovníky Hospice Sv. Jiří. Beseda proběhne 13. červen od 18:15 v Městské knihovně v Chebu.

Ondřej Nezbeda je původní profesí učitel biologie a tělesné výchovy a pracoval také jako meteorologický pozorovatel na observatoři na Milešovce v Českém středohoří. Známý je ale především jako novinář píšící pro Respekt. Po mnoha letech práce pro tento renomovaný týdeník však prožil syndrom vyhoření, a proto zvolil radikální profesní změnu. Využil programu Rok jinak, do něhož se mohou hlásit lidé z byznysu nebo státní sféry, kteří chtějí dát své kariéře nový směr a propojit své dosavadní zkušenosti a know-how s neziskovými projekty, a rok pracoval v domácím hospicu Cesta domů, pečujícím o nevyléčitelně nemocné a umírající v jejich přirozeném prostředí. Na vlastní kůži si přitom vyzkoušel péči o smrtelně nemocné a zároveň vykonával funkci redaktora webu Umirani.cz. Po uplynutí lhůty nadále pro zmíněnou instituci pracuje na částečný úvazek jako asistent odlehčovacích služeb, jinými slovy pomáhá rodinným příslušníkům v péči o „jejich" nemocné.

I na základě Nezbedových tamních zkušeností vznikla kniha Průvodce smrtelníka: prakticky o posledních věcech člověka. Autor v úvodu poopravuje představu, že téma smrti je v současné české společnosti tabu jako cosi zakázaného či nepřípustného. Sice ji vytěsňujeme ze svého vědomí, „ovšem ne jako něco zakázaného. Spíš jako něco nepříjemného, co nechceme, aby se nás týkalo, co je ještě daleko, nebo něco, s čím – když už na to přijde – stejně nedokážeme nic dělat." Odpovídá na základní otázky spjaté s péčí o umírající a nevyléčitelně nemocné: jak zajistit domácí péči o nemocného, jak funguje domácí hospic, jak lze léčit bolest, co je třeba zajistit během umírání a bezprostředně poté, ale také například jak hovořit s umírajícím o jeho přáních.

Pozvánka na stránkách Městské knihovny Cheb: http://knih-cheb.cz/…lnika/a-1614

POMOZTE NÁM POMÁHAT

Přihlásit se do Klubu
Darovat převodem
Dozvědět se více

Darovat rychle

Každý krok pomáhá

Od 22. 4. do 18. 5. 2018 můžete svými kroky pomoci Hospici Sv. Jiří získat 30 000,– od oborové zdravotní pojišťovny (OZP) více

EPP – Pomáhej pohybem hospici

Mobilní aplikace EPP od Skupiny ČEZ – Pomáhej pohybem je nástroj, díky kterému má uživatel možnost vlastním aktivním pohybem určovat, které projekty a v jaké výši má Nadace ČEZ finančně podpořit. více

náhled tisku | vytisknout | nahoru

2008 – 2018 © Hospic Sv. Jiří o. p. s. | Prohlášení o přístupnosti | Webmaster: Triakis Webdesign